Aktualnie w polskim prawie istnieje wiele aktów prawnych mówiących o obowiązku posiadania apteczki pierwszej pomocy.
Omówienie aktów prawnych na temat apteczek pierwszej pomocy znajduje się w kursie internetowym, do którego dostęp można wykupić tutaj.
Oto wybrane akty prawne:
Apteczki pierwszej pomocy w szkole:
– Dz.U.03.6.69 § 20. – mówi o obowiązku wyposażenia pomieszczeń szkół i placówek. Apteczka powinna znajdować się w: pokoju nauczycielskim, laboratorium, pracowni, warsztatach szkolnych, pokoju nauczycieli wychowania fizycznego, pokoju kierownika internatu (bursy) oraz kuchni.
Apteczki pierwszej pomocy w miejscu pracy:
– Dz.U.97.129.844 – mówi o obowiązku zapewnienia przez pracodawcę sprawnie funkcjonującego systemu pierwszej
pomocy w razie wypadku oraz środków do udzielania pierwszej pomocy. Określa, że punkty pierwszej pomocy powinny znajdować się w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże zagrożenia wypadkowe lub wydzielanie się par, gazów albo pyłów szkodliwych dla zdrowia. Mówi również o tym, ze apteczki pierwszej pomocy muszą być umieszczone w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy. Ustawa określa również wyposażenia i usytuowanie punktów pierwszej pomocy i apteczek. Mówi o tym że powinny one być ustalone w porozumieniu z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Apteczki pierwszej pomocy w uczelniach:
– Dz.U.98.37.209 – akt prawny mówiący między innymi o wyposażeniu w apteczki pomieszczeń uczelni, warsztatów, laboratoriów specjalistycznych, sekretariatów rektora, sekretariatów dziekana, dyrekcji administracyjnej.
Apteczki pierwszej pomocy oraz szkolenia z pierwszej pomocy w pensjonatach:
– Dz.U.02.142.1190 – określa wymagania co do wyposażenia w apteczki oraz szkoleń z pierwszej pomocy między innymi w pensjonatach.
Apteczki pierwszej pomocy na statkach:
– Dz. U. Nr 194, poz. 1904 – nakłada obowiązek posiadania apteczek na morskich statkach handlowych, rybackich, łodziach i tratwach ratunkowych. Ustawa określa rodzaj wyposażenia apteczek w zależności od kategorii jednostek pływających. Wyróżnione są apteczki następujących rodzajów: typ A (w jednostkach pełnomorskich bez ograniczenia zasięgu i czasu trwania podróży); typ B (w jednostkach pełnomorskich uprawiających żeglugę w odległości: mniejszej niż 150-175 mil morskich od portu, w którym możliwe jest udzielenie pomocy medycznej, lub w zasięgu pomocy udzielanej drogą lotniczą); typ C – (w jednostkach portowych, łodziach i statkach pozostających w pobliżu brzegów lub nieposiadających kabiny mieszkalnej innej niż sterówka, a także łodzi i tratw ratunkowych).